Aktuální informace

SOUČASNÁ DĚTSKÁ LITERATURA

Dohromady daly Zuzka Kupcová, učitelka MŠ Pelhřimov a Hanka Švejdová, metodik DVPP

Motto:

„Chceme-li zaujmout děti, musíme být prvořadně příběhem uchváceni my a mít potřebu ho předat, podělit se o něj…“ (Z.Kupcová)

Jak poznat vhodné knihy pro děti: 

 • jsou na ně zaměřeny a jsou pro ně zajímavé
 • pojednávají o něčem, co je pro  zdravý  rozvoj dítěte podstatné nebo díky čemu se naučí něco důležitého pro život
 • jsou napsány či přeloženy vytříbeným mateřským jazykem
 • učí děti racionálně myslet
 • poskytují jim znalosti, případně smysluplnou zábavu
 • rozvíjejí  dobrý vkus a smysl pro humor
 • šíří úctu k jiným dětem, lidem a ostatním živým bytostem, zvířatům, přírodě, zemi, uznávaným společenským normám a zákonům;
 • jsou přiměřené věku dětí  a jejich citlivosti, nesmějí v nich vzbuzovat strach a neklid, ani falešný sentiment
 • obsahují pozitivní morální odkaz a propagují vzorce správných postojů a chování
 • rozvíjejí estetické vnímání  dětí
 • formují jejich optimistický postoj k životu, sebedůvěru a kladný přístup ke světu
 • neutvrzují v dětech negativní stereotypy chování související s pohlavím
 • nevzbuzují v nich sklony k zápornému společenskému chování a předsudky.

Upraveno podle: www.celeceskoctedetem.cz/

A dál se Zuzkou nabízíme pro vaši inspiraci přehled inspirativních titulů z dětské literatury po roce 2000:

ANNA A ANIČKA – Martina Špinková

ŠPINKOVÁ, Martina. Anna a Anička. Nakladatelství Cesta domů, 2017

Anička se narodí a prostřednictvím svých rodičů a své babičky Anny poznává svět. Anička roste, nabírá síly, babička stárne a síly jí ubývají.  Příběh zachycuje, jak dítě prožívá stárnutí i úmrtí blízké osoby a to nejen prostřednictvím textu, ale působivých ilustrací.

A PAK SE TO STALO – Ester Stará

STARÁ, Ester. A pak se to stalo. Nakladatelství Albatros, 2010, dotisk 1. vydání (v roce 2018)

Vtipně napsané „výchovné“ pohádky pro děti. Co všechno se může stát, když si holka, nebo kluk nečeše vlasy, nenosí bačkorky, nebo žaluje? Pohádky mají stejnou stavbu: definice zlozvyku – vyhraněná situace – A PAK SE TO STALO? – důsledek – náprava.

DEN, KDY VOSKOVKY ŘEKLY DOST – Drew Daywalt

DAYWALT, Drew. Den, kdy voskovky řekly dost. Nakladatelství Euromedia Group, a.s. v edici Pikola, 2018

Toník jednoho dne objeví balíček dopisů. Kdo mu asi píše? Jsou to jeho voskovky, které se cítí unavené, nedoceněné, opomíjené, odstrčené …a prosí Toníka o pochopení. Vtipná kniha plná emocí a fantazie.

DEN, KDY SE VOSKOVKY VRÁTILY DOMŮ – Drew Daywalt

DAYWALT, Drew. Den, kdy se voskovky vrátily domů. Nakladatelství Euromedia Group, a.s. v edici Pikola, 2019

Pokračování knihy o Toníkovi a jeho voskovkách. Tentokrát píší Toníkovi voskovky, jež během roku někde zapadly, byly zapomenuté, sežrané, vyprané … a prosí Toníka, aby jim pomohl vrátit se domů.

O ZAHRADĚ - Pavel Čech

ČECH, Pavel. O zahradě. Petrkov: Nakladatelství Petr Novotný, Nakladatelství Petrkov, 2018

DOBRODRUŽSTVÍ PAVOUKA ČENDY 1 – Pavel Čech

ČECH, Pavel. Dobrodružství pavouka Čendy. Petrkov: Nakladatelství Petr Novotný, 2014

Pavouk Čenda žije ve starobylých hodinách ve starém domě společně s dřevěnou kukačkou. Přestože se Čenda s kukačkou často vadí, ve chvílích kdy jde jednomu či druhému o život se zachovají jako skuteční kamarádi. Významnou součástí knihy jsou ilustrace, jejichž prostřednictvím lze příběh také vyprávět.

DUHOVÉ POHÁDKY – Daniela Fischerová

FISCHEROVÁ, Daniela. Duhové pohádky. Nakladatelství Meander, 2003

Kdysi dávno a dávno byla doba, kdy vůbec žádné barvy nebyly. Svět teprve vznikal a byl bezbarvý jako kapka vody, jako čiré sklíčko a jako samo nicovaté nic.“ A o tento svět se začalo starat slunce. Vybarvilo ho, vytvořilo hvězdy, pomohlo vylíhnout první kuře, ale také přivedlo na svět legraci, dohodu a lásku. Poutavá a vtipná kniha, kterou zatoužíte mít doma, přestože Vám už není šest let.

DVA DOMOVY – Šárka Weberová

WEBEROVÁ, Šárka. Dva domovy, Nakladatelství True Self, 2016

Smyslem knihy Dva domovy je pomoci dětem ve věku od 3 do 6 let zorientovat se v situaci, kdy ony samy nebo jejich kamarádi žijí v rozdělené rodině. Nabízí oporu a cestu, jak objevit radost v nelehkém období, a uvědomit si, že v tom není samo. Obsahuje i tipy pro rodiče, jak s takovou situací zdravě zacházet. Kniha je určena také učitelkám a vychovatelům, kteří díky ní můžou otevřít téma rodiny a modelu, kdy dítě nežije se svými rodiči pod jednou střechou, ale má dva domovy – jeden u mámy a jeden u táty.

ELIÁŠ A BABIČKA Z VAJÍČKA – Iva Procházková

PROCHÁZKOVÁ, Iva. Eliáš a babička z vajíčka, Nakladatelství Mladá fronta, 2013

Pětiletý kluk Eliáš má rodiče, jež mu závidí všechny děti ve školce. Tatínek vymýšlí počítačové hry a maminka vypadá jako princezna. Eliáš se, ale na své rodiče často zlobí. Nemají na něho čas, něco slíbí, nesplní to …

Život se Eliášovi změní ve chvíli, kdy objeví v parku vejce. Místo očekávaného ptáčka se však vyklube maličký človíček s křídly – babička Aty. Eliáš se o babičku stará, učí jí chodit, obstarává jí oblečení … Při dračích závodech babička pomáhá létat drakovi, kterého Eliáš spolu s rodiči vyrobil. Eliáš si užívá pozornost rodičů, ale musí se současně smířit se ztrátou babičky, která odlétá s utrženým drakem.

GRUFFALO  – Julia Donaldson

DONALDSON, Julia. Gruffalo. Nakladatelství Svojtka, 2017

Čtivě napsaný, zábavný, vtipný, místy i trochu strašidelný příběh o příšeře jménem Gruffalo a statečné a chytré myšce.

HAVĚTNÍK – Jiří Dvořák

DVOŘÁK, Jiří. Havětník. Nakladatelství Baobab 2015

Klíště, blecha, zubní kaz - nechutné potvory, které nikdo nemá rád, a přece tu jsou.

Krátké příběhy o napínavém životě havěti a s havětí doplňují nejrůznější nenechavé otázky (vědecké i filosofické) a krátké básně.

KOHO SEŽERE VLK – Ester Stará

STARÁ, Ester. Koho sežere vlk. Nakladatelství 65. pole, 2017

Sedm klasických pohádek „jak je znáte i neznáte,“ psané formou obrázkového čtení. Při čtení obrázků máte na výběr, a tak může Červená Karkulka nosit na hlavě ČEPIČKU/HELMIČKU donese babičce DÁREK/PÁREK, má se vyhnout LESU/RYBNÍKU, kde číhá VLK/KROKODÝL …

KOSPRD A TELECÍ – Eva Papoušková

PAPOUŠKOVÁ, Eva. Kosprd a Telecí. Nakladatelství Albatros, 2018

Příběh z MŠ. Tuto knihu budete buď milovat, nebo nenávidět. Za nejvhodnější čas k přečtení považuji poslední týden školního roku, neboť kniha je plná bláznivých nápadů, jak si lze pobyt v MŠ vylepšit. Výsledkem je zpravidla zhroucení pí. učitelky (plánovaný útěk z MŠ, požití červených „jedovatých“ bobulí při procházce v parku, lektvar proti sardinkové pomazánce → žížala v kávě paní kuchařky …).

KOUZELNÁ BATERKA – Olga Černá

ČERNÁ, Olga. Kouzelná baterka. Nakladatelství Baobab, 2004

„Franta si moc přál mít nějaké živé zvíře, nejradši koně nebo aspoň psa. Ale maminka řekla, že to nejde.“ Psího kamaráda si tedy František vyrobí alespoň z  PET lahve. Poté, co pro svého umělého pejska vymyslí jméno „PETalík“, dostane od dědečka kouzelnou baterku. Ta dokáže oživit vše, na co posvítí.  Ovšem s podmínkou, že se o „oživlou věc“ František postará. Začíná dobrodružství. PETalík je pes, který žere plasty, z peřin se tak stává Duchnouš, jenž umí zahnat strach, zpívat a vyprávět pohádky. Díky oživlým teniskám „Boťatům“ si zaběhá i babička a oživlé Vitamíny vyléčí tatínka.     

KLÁRKA A 11 BABIČEK – Olga Černá

ČERNÁ, Olga. Klárka a 11 babiček. Nakladatelství BAOBAB, 2015

Klárčin děda Tomáš je kominík. Jednoho špatného dne spadne ze střechy a zůstane na dlouhé měsíce připoutaný na lůžko. Klárka je najednou sama a začíná její legrační i strastiplné putování po domácnostech jedenácti „babiček“. Jak se brzy dozvíme, není tak jednoduché postarat se na pár měsíců o jednu malou holku s docela velkým nosem a zálibou v hraní na klavír. Každá z „babiček“, jejichž domácnostmi Klárka projde, má tak trošku jinou představu o životě malé holčičky i o svém vlastním.
Olga Černá vypráví svůj nový příběh formou dopisů, které si Klárka s dědečkem píšou. Se sympatickou lehkostí a nadhledem popisuje autorka – v tomto „prvním epistolárním románu pro děti“ – rozmanitosti lidských povah, příběhy i úskalí dnešního městského života a všemožné peripetie, které Klárka prožívá. Knížka je napsána úsporně, s citem pro dětského čtenáře a jemným smyslem pro humor, který pobaví i rodiče.

KUBA NECHCE SPÁT – Petra Braunová

BRAUNOVÁ, Petra. Kuba nechce spát. Nakladatelství Albatros, 2013

Druhá část trilogie (Kuba nechce číst, Kuba nechce spát, Kuba nechce prohrávat) pojednává o závislosti dítěte na počítači.

Kuba chodí do druhé třídy. Večer co večer čeká, než jeho rodiče usnou a poté dlouho do noci hraje hry na tatínkově počítači. Ráno se budí unavený, ztrácí zájem o fotbal i kamarády, ve škole nedává pozor, usíná při vyučování. Rodiče, trenér, paní učitelka i Kubovi kamarádi si o něho dělají starosti. Až seznámení Kuby s Davidem v nemocnici (Kuba je zde na pozorování, David spadl ze stromu) a Kubův strach, že zklame spolužáky (Kuba má za třídu soutěžit na zimní olympiádě v běhu ve vysokém sněhu) mu pomůžou překonat touhu hrát.

KŮZLÁTKA - Mária Rázusová-Martáková

RÁZUSOVÁ-MARTÁKOVÁ, Mária. Kůzlátka. Nakladatelství Portál, 2016

Dvě pohádky o kůzlátkách spojené do jedné knihy – poslušná (modernější verze) x neposlušná (klasická verze).

LENTILKA PRO DĚDU EDU – Ivona Březinová

BŘEZINOVÁ, Ivona. Lentilka pro dědu Edu. Nakladatelství Albatros, 2006

Děda Eda trpí Alzheimerovou chorobou. Příhody, které Honzík s dědou Edou prožívají, vnímá Honzík zprvu jako velkou zábavu. S postupem času však začíná vnímat i on změny v dědově chování a snaží se svým přispěním dědečkovi jeho nemoc usnadnit. Příběh Honzíka a jeho dědečka ukazuje, jak důležité je předkládat dětem život takový, jaký ve skutečnosti je. Nic neskrývat, nic netajit. Děti jsou schopné vcítit se do pocitů blízké osoby a je pro ně přirozená snaha pomoci, přestože důvodu či závažnosti problému nemusí rozumět. Příběh je velice emotivní a v podtextu ukazuje soudržnost rodiny.

JAK ZVÍŘÁTKA UZDRAVILA SMUTNÝ DŮM – Viola Ficherová

FISCHEROVÁ, Viola. Jak zvířátka uzdravila smutný dům. Nakladatelství Meander, 2011

Není nic smutnějšího než šedivý oprýskaný městský činžák s obyvateli, kteří se na sebe nikdy ani neusmějí. Dům z našeho příběhu byl také smutný – až do té doby, než se v parku našla opuštěná Bělinka. Babička ze smutného domu si ji vzala k sobě a od té doby se v domě začaly dít VĚCI...

OBEJMI MĚ, PROSÍM – Przemyslaw Wechterowicz

WECHTEROWICZ, Przemyslaw. Obejmi mě, prosím. Nakladatelství Host, 2017

Táta Medvěd s malým Medvídkem vyrážejí na pouť lesem, aby objali všechny jeho obyvatele. Medvídek dobře ví, že je to recept na krásný a povedený život, a ani ostatní – od malinké housenky až po překvapeného myslivce – po jejich setkání nedají na objímání dopustit.

HUSA LÍZA – Petr Horáček

HORÁČEK, Petr. Husa Líza. Nakladatelství Portál, 2017

Bylo by prima být někdy někým jiným, co? Husa Líza si to tedy rozhodně myslí. Chtěla by umět vřeštět jako tukan, plavat jako lachtan a skákat tak jako klokan. Ale když se pokusí zařvat tak silně jako lev, najednou pochopí, že být jednou z davu taky není tak špatné.

HUSA LÍZA A VÁNOČNÍ HVĚZDA – Petr Horáček

HORÁČEK, Petr. Husa Líza a vánoční hvězda. Nakladatelství Portál, 2013

Když husa Líza zjistí, že na vánočním stromě chybí hvězda, vydá se na dlouhou cestu, aby z oblohy uloupla jednu zářící hvězdu. Je jí jedno, jak dlouhé bude její putování, ona se nevzdá! A na konci knížky čeká na ni i na její kamarády ze statku překvapení.

NOVÝ DOMEK PRO MYŠKU – Petr Horáček

HORÁČEK, Petr. Nový domek pro myšku. Nakladatelství Portál, 2012

Jak může myška dostat velké jablko do svého malinkého obydlí? Nezbude jí nic jiného, než si najít jiné, o něco větší bydlení. Všechny domečky, které cestou potká, ale už mají svého nájemníka. Jak její putování za novým domkem dopadne, to se dozvíte v knížce.

PAPUCHALK PETR – Petr Horáček

HORÁČEK, Petr. Papuchalk Petr. Nakladatelství Portál, 2013

Co se stane, když Petrův nejlepší kamarád Pavel najednou zmizí? Jestlipak se zase setkají? Petr ho s pomocí kamarádské velryby hledá všude, ale ne a ne ho najít. Málem to vzdá, ale nakonec se na obzoru objeví ptačí silueta. Kdo to asi bude?

O MYŠCE, KTERÁ SE NEBÁLA – Petr Horáček

HORÁČEK, Petr. O myšce, která se nebála. Nakladatelství Portál, 2019

Jednoho rána se myška rozhodla, že půjde do lesa na průzkum. „Ničeho se neleknu,“ řekla ostatním zvířátkům. A opravdu, ani vlk, ani medvěd, a dokonce ani los ji nevystrašili. Vše se ale změnilo, když v lesním domečku našla malé, bílé, chlupaté… koťátko.

SLYŠÍŠ, JAK MLUVÍ STROMY? - Peter Wohlleben

WOHLLEBEN, Petr. Slyšíš, jak mluví stromy. Nakladatelství Kazda, 2017

Z čeho mají stromy strach? Mají v lese internet? Umí stromy mluvit? Jsou některé stromy raději sami? … odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších informací ze života stromů a lesa, psaná čtivou a dětem srozumitelnou formou.

ŠEDÍK A BUBI – Ester Stará

STARÁ, Ester. Šedík a Bubi. Nakladatelství Euromedia Group, a.s., v edici Pikola, 2018

Příběh o přátelství šedivého kocourka a zapomenuté čepice (čepicového ducha) Bubi. Vzájemná snaha rozptýlit obavy, strach či smutnou náladu toho druhého je náplní jejich dnů. Příběh, grafické a výtvarné zpracování přímo vybízí k využití knihy v rámci TVP.

STICK MAN – Julia Donaldson

DONALDSON, Julia. Stick man. Nakladatelství nezjištěno.

Příběh pana Větvíka o jeho neplánovaném putování světem a velké touze vrátit se domů ke své rodině.

Pan Větvík žije ve svém domě se svou rodinou. Jednoho dne si jde zaběhat. Bohužel pes, který je v parku se svým klukem si ho splete s obyčejným klackem. Pan Větvík se stává aportem, plovoucím dřívkem, součástí labutího hnízda …a stále se vzdaluje od svého domu, své manželky a svých dětí. Pan Větvík dojde až na pokraj svých sil, je unavený, zmrzlý … Přicházejí Vánoce, s nimi Santa Claus, který pomůže panu Větvíkovi vrátit se domů.

Obrázková kniha, výjimečný příběh o „obyčejném“ kousku dřeva.

TETA TO PLETE, TETA TO ZASE PLETE - Ivona Březinová

BŘEZINOVÁ, Ivona. Teta to plete. Nakladatelství Albatros, 2015

TETA TO ZASE PLETE - Ivona Březinová

BŘEZINOVÁ, Ivona. Teta to zase plete. Nakladatelství Albatros, 2018

Knihy určené pro předškoláky, kteří již mají dobře zažité klasické pohádky.

Teta Běta vypráví své neteři Šárce a synovci Vašíkovi pohádky. Tím, že splete dvě klasické pohádky dohromady, dochází k neobvyklým, často úsměvným situacím. (O koblížkovi + Pyšná princezna, O kohoutkovi a slepičce + Zlatovláska, Čert a Káča + O veliké řepě, Otesánek + Dlouhý, Široký a Bystrozraký, O Červené karkulce + O Smolíčkovi, O Popelce + O perníkové chaloupce, O Šípkové Růžence + O neposlušných kůzlátkách, O Sněhurce + Hrnečku vař!)

Vyprávění je prokládané reakcemi dětí na nečekané momenty, jejich úvahami, jak to má být/ bude dál.

V pohádkách jsou užity nápěvy lidových písní jako doprovod k pohádkovým veršům („Koblížku náš, copak děláš? Spadl jsi do trávy, koblížku zlatavý, cestu neznáš, cestu neznáš“ → zpívá se na melodii písničky Adámku náš.“).

Na konci pohádky jsou uvedeny otázky vedoucí k „rozpletení“ pohádky a ujasnění, jak to všechno mělo ve skutečnosti být.

TI OTRAVNÍ KRÁLÍCI – Ciara Flood

FLOOD Ciara. Ti otravní králíci. Nakladatelství Svojtka, 2015

Příběh o medvědovi, který žije sám uprostřed divočiny, což se mu náramně líbí.  Ve chvíli, kdy se přistěhují noví sousedé – králíci, se jeho život obrátí naruby. Ztrácí svůj klid, pohodlí, ticho …, po překonání své hrdosti a nevrlosti však získá přátelství, obdiv, sdílení, radost …

VARVARA - Marka Míková

MÍKOVÁ, Marka. Varvara. Nakladatelství Fantasos, 2015

Příběh velryby Varvary začíná jejím narozením v teplých vodách u pobřeží Kalifornie a pokračuje řadou dobrodružství. Varvara se musí vypořádat se ztrátou mámy, samotou, strachem z dravých kosatek i rybářských lodí. Zároveň ale poznává krásu oceánu, ochotu druhých pomoci i přátelství. Když to nejmíň čeká, potká nakonec i velkou lásku, a životní kruh se uzavírá.

Knížka Marky Míkové o velkém velrybím putování vznikla na základě skutečné události. V roce 2015 vědci změřili, že velrybí slečna Varvara z rodu majestátních plejtvákovců šedých uplavala na své cestě Pacifikem 22 500 kilometrů.

VLKOVI TĚ NEDÁM! – Lenka Rožnovská

ROŽNOVSKÁ, Lenka. Vlkovi tě nedám. Nakladatelství Albatros 2016

Sára chodí do mateřské školy. Brzy bude mít sestřičku, ale vůbec se na ni netěší. Dává sestřičce za vinu, že maminka musí ležet v nemocnici a ona je doma sama jen s tatínkem a panenkou Klárou. Svět viděný dětským očima ožívá. Panenka Klárka se Sárou rozmlouvá, ponouká ji k činnosti, radí i pochybuje o jejích rozhodnutích.

Příběh zachycuje soužití tatínka a dcerky, jejich společné vedení domácnosti. Dozvíme se, že tatínek sice neumí uvařit dobrou krupicovou kaši (přestože má návod z internetu), nosí děravou ponožku a oběd objedná v mateřské škole, ALE také nezkazí žádnou hru (je připravený chránit Sáru před odpadkovým košem Otesánkem i vlkem z Červené Karkulky), naučí se „švadlenkovat“ a především citlivě vnímá Sářiny projevy žárlivosti. Podaří se Sáru přesvědčit, aby se na příchod sestřičky těšila?

VŠICHNI LETÍ NA KOŠTĚTI – Julia Donaldson

DONALDSON, Julia. Všichni letí na koštěti. Nakladatelství Svojtka a Co., 2015

Čarodějnice s kočkou letí na koštěti... Vtom zafouká vítr a sebere jí nejdřív klobouk, potom mašli a nakonec i kouzelnou hůlku! Naštěstí se objeví zvířátka, která čarodějnici pomohou její ztracené věci najít. Za to si k ní smějí přisednout na koště a vydat se na daleký let. 

PROČ NEKVETEŠ – Katarína Macurová

MACUROVÁ, Katarína. Proč nekveteš.Nakladatelství Albatros, 2016

„Ta je hezká!“, zaradoval se medvídek, když ve své zahradě objevil zvláštní rostlinku. Každý den ji zaléval, stínil jí před žárem slunečníkem, před spaním jí nezapomněl popřát dobrou noc. Ale květina nic. „Proč nekveteš?“, dumal malý zahradník. Zdaleka ovšem netušil, co se zatím děje pod zemí!

CHUMELENÍ – Jiří Kahoun

KAHOUN, Jiří. Chumelení. Nakladatelství Petrkov: Nakladatelství Petr Novotný, 2018

Půvabné předvánoční a vánoční příběhy z dílny autora oblíbených Příběhů včelích medvídků o medvídcích, myšáčcích, králíčcích, ježečcích, ale i bubácích a andělíčcích jsou zasazeny do zasněžené české krajiny, ze které dýchá sváteční pohoda a za okny chaloupek mrzne, až praští. Zvířecí děti se ale těší na Vánoce docela stejně jako ty lidské.

CO SE ZDÁ MEDVĚDŮM – Jiří Kahoun

KAHOUN, Jiří. Co se zdá medvědům. Nakladatelství Knižní klub, 2015

Pod Placatou skálou v dřevěné chaloupce bydlí medvědí máma, medvědí táta a dva medvědí kluci – Pupík a Bříško. V téhle huňaté rodině se dějí samé dobré věci, a tak se i kapitoly jmenují po jednotlivých dobrotách, ať už je to dobrota oříšková, malinová, brusinková či dokonce zlatě sluníčková. Malí medvídci všechny tyhle věci sbírají a přitom zažívají spousty nečekaných dobrodružství stejně jako lidské děti.

UŽ SE NEBOJÍM TMY - VHRSTI

VHRSTI (JURÍK, Vojtěch). Už se nebojím tmy. Nakladatelství Mladá fronta, 2006

Jednatřicetiletý kreslíř Vhrsti (vlastním jménem Vojtěch Jurík) předkládá čtenáři pohádkový příběh pro nejmenší s ilustracemi. V této dětské knize řeší stále aktuální a originálně zpracovanou variaci na téma strašidel a boje se strachem.

 

RYBÍ SLIBY – Daniela Krolupperová

KROLUPPEROVÁ, Daniela. Rybí sliby. Nakladatelství Portál, 2016

Pohádkový příběh vypráví o mořské panence, kterou bídný černokněžník Mořemor zlým kouzlem odnese daleko od rodného moře až k prameni horského potůčku. Panenku čeká strastiplná cesta domů. Naštěstí jí pomohou dobří tvorové, kteří žijí ve vodě a kolem ní. Děti se při čtení nenásilnou formou seznámí s nejběžnějšími živočichy i rostlinami v okolí vodních toků a moře, a zároveň také s koloběhem vody (horský pramínek vytvoří potok, který se vlévá do říčky, říčka do řeky a řeka do moře).

JDE SEM LESEM – Daniela Krolupperová

KROLUPPEROVÁ, Daniela. Jde sem lesem. Nakladatelství Portál, 2016

Cesta lesem se stala pro malého chlapce Toníka napínavým dobrodružstvím a přinesla mu také seznámení s některými léčivými rostlinami. Chlapec tráví prázdniny na venkově u babičky, a protože se nechoval příliš dobře, musí za trest nevědomky překročit bludný kořen a ztratí se v lese. Čtenář sleduje Toníkovo napínavé dobrodružství s panenkami z květin a skřítky, kteří se mu snaží pomoci najít cestu z tajemného hvozdu. Děti se při četbě seznámí s některými léčivými rostlinami, pochopí, že každá rostlina má na světě své místo, a poznají také, že řada rostlin může být pro lidi užitečná.

DRAKA JE LEPŠÍ POZDRAVIT ANEB O ETIKETĚ – Daniela Krolupperová

KROLUPPEROVÁ, Daniela. Draka je lepší pozdravit aneb o etiketě. Nakladatelství Mladá fronta, 2016

Slušnému chování je potřeba se učit již od útlého věku. Aby ale děti neodradily suché poučky či odtažité kárání, rozhodli se autoři učit je etiketu prostřednictvím příběhů. Je v nich ukryto poselství o tom, že má člověk vždy slušně zdravit, prosit, děkovat, že si musí po sobě uklízet, neničit věci, dělit se s ostatními, že nemá být lhostejný ke svému okolí. Ke každému příběhu je připojen rádce pro rodiče, jak mají ratolesti dobrému chování učit, i tipy na to, jak vlastně takové dobré chování vypadá (například u stolu). A nakonec, aby se to všechno dobře pamatovalo, nechybí pěkná básnička.

MYŠI PATŘÍ DO NEBE – Iva Procházková

PROCHÁZKOVÁ, Iva. Myši patří do nebe. Nakladatelství Albatros, 2017

Fantaskní příběh s nečekanou a nápaditou pointou, humorné vyprávění o dvou kamarádech pro čtenáře od 7 let. Velké přátelství myšky Šupito a lišáka Bělobřicha je dramaticky přerušeno, ale oba přátelé se znovu setkají v přívětivé zemi na hranici mezi životem a smrtí, kde prožívají podivuhodná dobrodružství. Autorka se pokusila svým barvitým vyprávěním z přírody setřást bázeň ze smrti, která děti mnohdy obestírá, a naznačit, že nějaký svět existuje dál.

PŘÍHODY MATKY PŘÍRODY – Radek Malý

MALÝ, Radek. Příhody matky přírody. Nakladatelství Meander, 2014

Sedm příběhů, bajek nebo moderních autorských pohádek, ale nikoliv příběhy prvoplánově naučné, jak prozrazuje už popis hlavní postavy: „Příroda vypadala jako taková zanedbaná vesnická tetka, vlastně tulačka, která žila v lese a vůbec, kde se dalo. Spávala na mezích, pod širokými stromy, občas v medvědím brlohu a je téměř jisté, že kdyby už tehdy byly v lesích krmelce pro lesní zvěř, spávala by i tam...“. Příběhy dětem i dospělým odpoví na sedm všetečných otázek. A tak jestli vás zajímá, proč vrabec vypadá, jako by spadl do louže, proč stromy nemluví nebo proč mouchy nemají královnu, určitě se to dozvíte v Příhodách matky Přírody. A nakonec se dozvíte i to, proč matka Příroda neměla zaspat.

MODRÝ POŤOUCH - Miloš Kratochvíl

KRATOCHVÍL, Miloš. Modrý poťouch. Nakladatelství Triton, 2010

Poťouch bývá různě velký a různě barevný. Každý Poťouch má trumpetkové našeptávadlo, dva z pěti prstů na ruce výrazně delší, těm se říká popichovadla, a zbylé tři prsty jako přísavky. Štětiny na šišaté hlavě se odborně nazývají svědidla. Co se svědidel týká, může být Poťouch blonďák, rezatec i černoštětináč. Nijak zvlášť na tom nezáleží, protože všichni Poťouchové jsou neviditelní! - Tohle je jediná knížka, kde je můžete vidět.

JEZEVEC CHRUJDA TOČÍ FILM – Petr Stančík

STANČÍK, Petr. Jezevec Chrujda točí film. Nakladatelství Meander, 2014

Když do lesa Habřince jednoho dne přiletí z města papoušek, je z toho velké pozdvižení. Všechna zvířátka najednou obdivují jeho krásně pestrobarevné peří, zatímco ten, kdo má jen černobílý kožíšek, upadá v přezíravé přehlížení. Například jezevec Chrujda. Pak ale do lesa přijedou tři černobílí filmaři – panda, zebra a straka – natáčet černobílý film. A kdo v něm získá hlavní roli? No přece náš jezevec... Příběh malé čtenáře hravou formou vede k poznání, že to podstatné u lidí, stejně jako u zvířátek, nemají hledat na povrchu, ale v nitru. A že móda se rychle mění, kdežto opravdové přátelství zůstává stále.

VELKÁ KNIHA ČESKÝCH POHÁDEK – Pavel Šrut

ŠRUT, Pavel. Velká kniha českých pohádek. Nakladatelství Petrkov v edici Pikola, 2017

V nově sestaveném souboru známých i méně známých českých pohádek se před vámi v celé své nádheře a rozmanitosti otevírá pohádkový svět víl a kouzelníků, skřítků a vodníků, statečných princů a krásných zakletých princezen, hloupých i prohnaných čertů, venkovských chasníků a lidožravých obrů.

ADAM A KOLENO – Dagmar Urbánková

URBANOVÁ, Dagmar. Adam a koleno. Nakladatelství Baobab, 2007

Netuctový příběh Dagmar Urbánkové je z těch, které nejdou z hlavy. Vypraví o Adamovi a rozbitém koleně. A proč by se děj nemohl odehrávat přímo pod roztrženou nohavicí? Malý svět za trhlinou kalhot sestavila autorka z miniaturních věciček: kousků pomerančové kůry, klacíků, větví, listů a samozřejmě maličkých loutek. Její scénografie nepůsobí nijak teatrálně, jsou neokázalé a vtipné a doplněné stručným, avšak dětí znalým textem.

DĚVČÁTKO S KOSOU - Michael Stavarič

STAVARIČ, Michael. Děvčátko s kosou. Nakladatelství Portál, 2015

„Tati, co je vlastně smrt? Je to tvoje kosa?“ zeptá se jednoho dne pana Smrtky jeho malá dcerka. A on se rozhodne poslat ji do světa, aby se tam naučila všechno podstatné o životě. Ale jak má jít malé děvčátko ve velkém světě vlastní cestou, aniž by přitom ztratilo samo sebe? A co si má počít s tátovou velikánskou kosou? Naštěstí se brzy ukáže, že stačí mít oči dokořán a pořádně se dívat kolem. A tak černou kutnu nahradí po pádu do kbelíku se žlutou barvou veselé šaty, které jsou den ode dne kratší, jak je děvčátko s kosou den za dnem větší a dospělejší. A z otcovy kosy se může stát třeba i houpačka. Okouzlující příběh pro malé i velké podtrhují půvabné koláže Dorothee Schwabové.

NÁVŠTĚVA MALÉ SMRTI - KittyCrowther

CROWTHER, Kitty. Návštěva malé smrti. Nakladatelství Baobab, 2013

Malá smrt je nešťastná: nikdo ji nemá rád, všichni se jí bojí, lidé, které převádí do svého království, jsou smutní, vzdychají a je jim zima. Jednoho dne si ale malá smrt dojde pro Evelínu a od té doby je všechno jinak. „Konečně jste tady!“, vzkřikne holčička, když ji vidí. Jak s malým dítětem mluvit o smrti? Co mu říct? Kitty Crowter je přirozená vypravěčka, nebojí se dětem otevřít tak složité téma, jako je konec života, a dělá to s vrozeným citem pro dětský svět.

MÁMA PRO PAPÍKA - Keiko Kasza

KASZA, Keiko. Máma pro papíka. Nakladatelství Portál, 2019

Malý papoušek Papík nemá maminku, a tak se ji vydává hledat. Na své cestě potkává paní Žirafovou, paní Tučňákovou a paní Mrožovou. Žádná z nich se mu ale nepodobá dost na to, aby mohla být jeho maminkou. Jenže potom Papík natrefí na paní Medvědovou a ta se na problém podívá úplně jinak.Kniha, která byla původně napsána pro všechny 2 až 5leté adoptované či osvojené děti, odpovídá na zásadní otázku, kterou si může položit každé – vlastní i nevlastní – dítě: „Podle čeho poznám opravdovou maminku?“

KNÍŽKA - Hervé Tullet

TULLET, Hervé. Knížka. Nakladatelství Portál, 2016

„Knížka je knížka, která vám na každé stránce poví, co s ní máte udělat. A pokud ji poslechnete, pochopíte, že máte v ruce opravdu neobyčejnou knížku.“

BARVY - Hervé Tullet

TULLET, Hervé. Barvy. Nakladatelství Portál, 2015

Nová kniha autora oblíbené Knížky nás originálním a hravým způsobem vtahuje do světa barev, jejich kombinací a míchání. Stránky plné barevných otisků prstů, skvrn a šmouh rozvíjejí dětskou představivost, vedou je k poznávání barev a možností jejich míchání a vybízejí k tomu, strávit s hravou knihou veselé chvíle.

MALÝ MODRÝ A MALÝ ŽLUTÝ - Leo Lionni

LIONNI, Leo. Malý modrý a malý žlutý. Nakladatelství Dokořán, 2015

Malý modrý a malý žlutý jsou nejlepší kamarádi. Pak se ale jednoho dne žlutý modrému ztratí... Co si modrý počne? Kde všude žlutého hledá? Najdou se? A co se stane potom? Malý modrý a malý žlutý je první knížka Lea Lionniho určená dětem. Vznikla vlastně náhodou, když jel autor se svými dvěma neposednými vnoučaty vlakem. Aby je cestou nějak zabavil, vytrhl stránku z časopisu Life, který měl zrovna u sebe, vytvořil barevná kolečka a pustil se do improvizovaného divadla. Za tuto originálně ilustrovanou knihu získal autor mnohá ocenění a dočkala se řady vydání po celém světě.

MILION MELOUNŮ - Daniela Fischerová

FISCHEROVÁ, Daniela. Milion melounů. Nakladatelství Meander, 2016

Sbírku hravých básní pro malé i velké děti vybásnila uznávaná spisovatelka, básnířka a dramatička Daniela Fischerová. Krátké, delší i dlouhé básničky jsou plné víceznačností, nadsázky, zvukových evokací. Dějí se v nich legrační a nesmyslné věci. Čas plyne naopak, krokodýl se žení se slepicí, milion melounů málem ucpe řeku a podivné bytůstky zpívají velice podivné písničky. Mezi tím jsou jazykolamy, hádanky a slovní hříčky a ovšem i spousta obrázků. Autorka se pokouší přiblížit dětem některé tradiční básnické útvary, formy a postupy – např. klasický sonet, limerick, ale i zvukomalba, absolutní báseň, kalambúr, dvojsmysl apod.

TETOVANÁ TETA - Daniela Fischerová

FISCHEROVÁ, Daniela. Tetovaná teta. Nakladatelství Meander, 2015

Tetovaná teta je sbírka nonsensových básniček určená dětem od předškolního věku, ale také jejich dospělým! Je chytrá, hravá, vtipná a začíná od velmi jednoduchých útvarů – od nonsensových her s jazykem až k poněkud náročnějším básním. Najdeme tu tyto kapitoly: Podivní příbuzní, Zvěřinec, Žrouti, Říkadla a Malé příběhy. Básničky doprovází humorné a smysl dokreslující ilustrace Jaromíra Plachého.

LISTONOŠ VÍTR – Radek Malý

MALÝ, Radek. Listonoš vítr. Nakladatelství Albatros, 2019

Básník Radek Malý, dnes již uznávaná osobnost mladé básnické generace, napsal pásmo nápaditých veršů o podzimu, a výtvarník Pavel Čech, uznávaná osobnost současného českého komiksu, je doprovodil svými křehkými, snovými ilustracemi. Vznikla nádherná knížka, z níž na čtenáře zavane jemný dech podzimních mlh, v nichž tančí padající listy.

JEN JESTLI SI NEVYMEJŠLÍŠ – Shel Silverstejn

SILVERSTEJN, Shel. Jen jestli si nevymejšlíš. Nakladatelství Albatros, 2014

Americký básník a kreslíř Shel Silverstein je českým čtenářům takřka neznámý. Sbírka básní Jen jestli si nevymejšlíš ho představuje jako velkého humoristu, který si dokáže hrát nejen s jazykem, ale i s ilustracemi a z obojího vytváří harmonický, precizně vypointovaný celek.Více zde: https://hanka-svejdova-eshop.webnode.cz/inspiromat/

Organizace škol. roku 2022-2023

Provoz MŠ bude zahájen ve čtvrtek 1. 9. 2022.

Podzimní prázdniny připadnou na středu a čtvrtek 26.10.27. 10.2022.

Vánoční prázdniny budou zahájeny v pátek 23. 12. 20212 a skončí v pondělí  2. 1. 2023, vyučování začne 3. ledna 2023. 

Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek  3. 2. 2023. Provoz školky bude omezen. 

Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou stanoveny v době od  6. do 10. 2. 2023.  

Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek  6. 4. 2023. 

Hlavní prázdniny budou trvat od pondělí  3. 7. 20223 do neděle 3. 9. 2023

Období školního vyučování ve školním roce 2023/2024 začne v pondělí 4. 9. 2023.

 

 

Aktuálně

Akce v Mateřské škole „Trojlístek“ 

 

úterý 22. listopadu – pohádka „KAŠPÁREK V PEKLE“

v 8.30 odjíždíme autobusem do MŠ v Kardašově Řečici

 • Svačina bude před odjezdem. Přiveďte, prosím, děti včas.

 

 neděle 27. listopadu – rozsvícení vánočního stromu na návsi

začátek od 16.00 hod. , vystoupení dětí z MŠ od 17.00 hod.

 

čtvrtek 1. prosince od 9.00 hod. - p. Hořák - Zvířata ze záchranné stanice sov a dravců IKAROS

 pondělí 5. prosince od 9.00 hod. – Mikulášská besídka

 sobota 10. prosince – VÁNOČNÍ JARMARK

středa 14. prosince - výlet do J. Hradce - návštěva Krýzových jesliček a Muzea fotografie, kde si prohlédneme vánoční stromečky

pondělí 19. prosince od 15.45 hod. – Vánoční besídka

 

Uložit
Předvolby uživatele cookies
Používáme soubory cookie, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud používání souborů cookie odmítnete, nemusí tyto webové stránky fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout všechny
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat pro měření efektivity webových stránek a pochopení jejich fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout